CategoriesDziecko · Mama · Porady

Jak prawidłowo wykonywać inhalacje.

Jak prawidłowo wykonywać inhalacje.

Inhalacje są ważnym elementem leczenia wspomagającego, w infekcjach górnych i dolnych dróg oddechowych u niemowląt i dzieci.

Metoda ta umożliwia:
– nawilżenie dróg oddechowych za pomocą soli fizjologicznej (0,9%NaCl)

– podanie leku zapisanego przez lekarza:
np Berodual

– rozkurcza oskrzela Pulmicort

– glikokortykosteroid o silnym miejscowym działaniu przeciwzapalnym Mukosolvan

– mukolityk, który rozrzedza wydzielinę

POTRZEBNY SPRZĘT:

– inhalator- nebulizator (pojemniczek, do którego wlewa się zlecony lek przez lekarza + rozcieńczalnik w postaci 0,9%NaCl)

– dren łączący inhalator z nebulizatorem, przez który tłoczone jest powietrze pod ciśnieniem w celu rozpylenia leku

– maseczka nosowo-ustna(dla niemowląt i dzieci starszych) lub ustnik (dla dzieci starszych, gdy możliwa jest z nimi współpraca)

– igły i strzykawki 2 ml do nabierania leku

WYKONANIE:

 1. Umyć ręce.
 2. Oczyścić nos dziecka z zalegającej wydzieliny.
 3. Przygotować inhalator+ nebulizator+ maseczkę lub ustnik.
 4. Przygotować zalecony przez lekarza roztwór leku do inhalacji, tak aby cała objętość roztworu od inhalacji wynosiła 2 ml: np 0,5 ml Berodualu +1,5 ml 0,9% NaCl lub 250 mg Pulmicortu (tj 1 ml) + 1 ml 0,9% NaCl
 5. Następnie tak przygotowany roztwór wlać do komory nebulizatora, zakręcić, połączyć z maseczką lub ustnikiem i przystąpić do wykonania inhalacji.
 6. Ułożyć dziecko w wygodnej dla niego pozycji, najlepiej siedzącej (niemowlęta można posadzić na swoich kolanach) lub półleżącej.
 7. Inhalacje należy wykonać nie bezpośrednio po posiłku(najlepiej 1h przed lub 1h po)
 8. Czas inhalacji waha się od 5 do 10 minut – jest to czas , kiedy lek w całości wyparuje z nebulizatora i nie będzie się z niego wydostawać mgła.
 9. Włączyć inhalator i przystąpić do wykonania inhalacji poprzez przyłożenie maseczki tak, aby szczelnie przylegała do twarzy dziecka obejmując jego nos i usta, co zapobiega podrażnieniu oczu i umożliwia dostanie się całej dawki leku do dróg oddechowych.
 10. Inhalacji nie należy wykonywać podczas snu dziecka, ponieważ nie przyniesie oczekiwanego efektu.
 11. W trakcie inhalacji oddech dziecka powinien być nieco głębszy niż przy normalnym oddychaniu, a krótkie zatrzymanie go na szczycie wdechu powoduje zwiększoną depozycję (wniknięcie) kropelek aerozolu do oskrzelików i pęcherzyków płucnych, bezpośrednio po tym powinien nastąpić spokojny wydech.
 1. Oddechy na początku inhalacji u dzieci, które współpracują nie powinny być zbyt głębokie. Mogą wystąpić objawy hiperwentylacji (zawroty głowy, niepokój, mroczki przed oczami). W razie ich wystąpienia inhalacje należy przerwać, dziecko uspokoić i ponownie pouczyć o prawidłowym oddychaniu w czasie inhalacji.
 2. W przypadku wystąpienia znacznej duszności, objawów niewydolności krążenia, niepokoju, objawów alergicznych inhalacje należy natychmiast przerwać i powiadomić lekarza.
 3. Przy zakończeniu inhalacji – wstrząśnij kilka razy nebulizatorem, aby resztki leku trafiły w okolicę głowicy nebulizatora.
 4. Zakończyć inhalacje po wyczerpaniu zleconej przez lekarza ilości leku – świadczy o tym brak wydostającej się mgły z nebulizatora.
 5. Wyłączyć inhalator. Maseczkę, ustnik przemyć pod bieżącą wodą. Natomiast nebulizator przepłukać Aqua pro iniectione a następnie sprzęt wysuszyć i skompletować do następnej inhalacji.
 6. Na koniec umyj ręce.
 7. Po zakończonej inhalacji przez 10 minut dziecko nie powinno rozmawiać.
 8. Po wykonaniu inhalacji z środkami mukolitycznymi dziecko należy ułożyć w pozycji drenażowej, oklepać w celu ewakuacji upłynnionej wydzieliny lub pomóc przy odkasłaniu wydzieliny.

WAŻNA INFORMACJA: Po przyjęciu Pulmicortu w inhalacji należy jamę ustną przepłukać wodą a twarz przemyć, jeżeli inhalacja była wykonywana przez maseczkę

Przeczytaj o aspiratorach do nosa.

Print Friendly, PDF & Email

Magda

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany.