CategoriesDziecko · Porady

Odpieluchowywanie

Odpieluchowywanie

Jest wiele metod – co mama to inny sposób na odpieluchowywanie pociechy.

Moim zdaniem to nie tylko dziecko musi być gotowe ale także i rodzic liczy się to z dodatkowym praniem i ciągłym tłumaczeniem, że to toaleta lub nocniczek służy do załatwiania swoich potrzeb – trzeba uzbroić się w cierpliwość czasem idzie to szybciej czasem dłużej nie ma reguły. Ponieważ dwukrotnie już przerabiałam odpieluchowywania, nie przeraża mnie podejście trzecie. A ponieważ nasz najmłodszy synek ukończył już dwa latka, pomału przymierzamy się do pożegnania z pieluchą.

Doskonale zdaję sobie sprawę z tego, że nie ma złotego środka ani określonego czasu – każde dziecko rozwija się inaczej i bacznie je obserwując i powoli wprowadzając zmiany. Nie ma tu też reguły, że Twoje dziecko musi korzystać z nocnika. np nasz najstarszy syn upodobał sobie podkładkę na toalecie i w ogóle nie korzystaliśmy z nocnika- jeżeli twoje dziecko też woli toaletę warto również pomyśleć o zakupie podkładki by ułatwić dziecku samodzielne korzystanie z toalety, natomiast w przypadku córki dość długo zajęło nam przekonanie jej z nocniczka na toaletę. Jak zacząć? Najlepiej rankiem zaraz po przebudzeniu, ale dobrym momentem jest również pora po jedzeniu czy piciu.

 

Początkowo maluch nie będzie dawał znaków, że chce mu się siusiu ponieważ mając pieluszkę nie musiał o tym myśleć. Ale z czasem zaczniesz obserwować,  że maluch zaciska nogi, drepcze w miejscu lub na przykład trzyma się za swoje miejsce intymne.

Zapewne nie raz dowiesz się już po fakcie, że właśnie się załatwiło.

Nie polecam od razu odpieluchowywać dziecka w dzień i w nocy, jest to naprawdę duży stres. Natomiast można zakładać pieluchę na noc dopiero jak zaśnie większe prawdopodobieństwo, że będzie mieć świadomość, że nie ma pieluszki i musi pilnować się w nocy. Natomiast ja rozdzielałam odpieluchowywanie w dzień i w nocy.

Polecam wprowadzenie systemu NAGRADZANIA ZA SUKCES – dziecko będzie kojarzyć to z czymś przyjemnym co za tym idzie chętniej będzie współpracować 🙂

Print Friendly, PDF & Email

Magda

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany.