CategoriesKuchnia · Porady

Domowy dżem truskawkowy.

Domowy dżem truskawkowy.

Wielkimi krokami zbliża się sezon truskawkowy, które uwielbiam – moja propozycja to dżem truskawkowy. W sezonie letnim w naszym domu królują owoce. W tym roku napewno powstanie sok truskawkowy oraz różne wariacje dżemu. Dziś polecę wam przepis z którego korzystam od kilku lat – bez żadnych FIX’ów i sztucznych zagęszczaczy.

 

1 kg truskawek
300 g cukru (może być mniej jeżeli truskawki są słodkie)
2 cytryny
1 łyżeczka masła

 

 

Truskawki myje, usuwam szypułki, następnie zasypuje cukrem oraz dodaję soku z cytryny. Postawiam na godzinę do czasu puszczenia soku z truskawek.

Następnie truskawki gotuje przez około 2 godziny bez pokrywki, mieszając od czasu do czasu. Dodaję do nich łyżeczkę masła, nie będzie tworzyła się piana.

Konsystencje dżemu sprawdzam, wkładając do zamrażarki talerzyk następnie na zamrożony talerz, wylewam łyżeczkę konfitury po wystygnięciu, będzie można ocenić konsystencje dżemu. Jeżeli jest zbyt rzadki, gotuje jeszcze 10 min i powtarzam czynność z talerzykiem i tak do czasu osiągnięcia pożądanej konsystencji.

Przelewam dżem do wyparzonych słoików, najpierw ogrzewając słoik, wlewając łyżeczkę gorącej konfitury. Szczelnie zamykamy i odstawajmy.

Następnie pasteryzujemy słoiki.

Do dużego garnek wykładam ściereczkę, nalewamy wrzątku i umieszczamy słoiki w środku (ważne nie zalewamy gorących słoików zimną wodą, by nie pękły) Na wolnym ogniu gotujemy około 15 minut. Wyjmuje, odwracamy do góry dnem i pozostawiamy do całkowitego wystudzenia.

dżem truskawkowy

 

SMACZNEGO

Print Friendly, PDF & Email

Magda

10 comments

    1. Dzięki niemu po prostu piana sie nie robi. Testowałam jeszcze na malinowym i tez sie sprawdza

  1. Dżemy robi moja teściowa. Nigdy nie widziałam, żeby dodawała do przepisu masło. W ramach eksperymentu zrobiłąm kiedyś dżem truskawka+ kwiat czarnego bzu-pycham poelcam to połączenie.

      1. A widzisz, a mnie ta piana zawsze drażni przy robieniu dżemów … a tu proszę, łyżeczka masła i po kłopocie …. zapamiętam 😀

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany.