CategoriesDziecko · Lifestyle · Mama · Porady

Bezpieczeństwo w sieci

Bezpieczeństwo w sieci

Nie jesteśmy w stanie uniknąć postępu oraz coraz łatwiejszego dostępu do treści zamieszczanej w Internecie. Jako rodzic pragnę by moje dziecko było bezpieczne w sieci. Nie mam takiej możliwości, by całkowicie odciąć dzieci od elektroniki prędzej czy później czeka nas starcie z wirtualną rzeczywistością. Nie możemy oczekiwać od naszych pociech by nie interesowało ich to, na co my dorośli potrafimy marnować wiele godzin dziennie. Jestem wiec zdania, że należy nauczyć dziecko mądrego korzystania z tego, co do zaoferowania ma internet. Oraz w jaki sposób poruszać się, by znaleźć pożądaną treść.

Warto jest sprawdzić co dzieci oglądają w sieci — nie wiem kto robi te filmiki, ale błagam supermen goniący nożem Elzę to na pewno nie jest treść odpowiednia dla dziecka. Tu ważnym elementem jest rozmowa — u nas dzieci doskonale wiedzą, na jaką treść się nie zgadzam.Z góry ustalone zasady dają mi pewność, że będą unikać treści zakazanej. Przeglądam również historie oglądanej przez nich treści, by omówić ewentualne zmiany w zasadach korzystania.

Warto jest również wpoić dzieciom, że reguły które obowiązują w życiu codziennym dotyczą się również świta wirtualnego, czyli: nie pojadamy nr telefonu, adresu czy po prostu nie rozmawiały z nieznajomymi. I myślę, że dostęp do drugiego człowieka jeszcze nigdy nie był tak prosty. Wystarczy wejść do gry która ma dostęp do wersji online i już nasze dziecko może rozmawiać z każdym mieszkańcem naszego globu aktualne grającego w tę samą grę.

Możemy również zainstalować na swoich komputerach programy ograniczające dostęp do treści dla osób dorosłych. Co do wszelkiego rodzaju haseł — uwierz mi rozszyfrują je szybciej niż jesteś to sobie wstanie wyobrazić. Mój partner nie pamięta hasła do mojego telefonu, ale nie uwierzycie kto je zna — tak właśnie wszyscy zainteresowani 😉

Na szczęście etap socjal mediów, e-maili i innych komunikatorów społecznych dopiero przede mną. Wiem, jednak że jest to kwestia czas. A internet jest nieoderwana częścią naszej rzeczywistości i uważam, że jako rodzice mamy obowiązek nauczyć dzieci bezpiecznego korzystania z sieci.

W jaki sposób chronicie swoje dzieci przed treścią dla nich nieprzeznaczona?

Print Friendly, PDF & Email

Magda

5 comments

  1. Na razie kontroluję, co oglądają moje dzieci, siedząc obok. Faktycznie obok fajnej bajki pojawia się ten mało fajny spiderman albo misie, które robią sobie krzywdę. Na pewno niedługo zacznę dzieci mocniej uświadamiać, co wolno, a czego nie w kontaktach z innymi w sieci.

  2. Napisałaś, ze Twoje dzieci wiedzą na jakie treści sie nie zgadzasz. Zakazany owoc smakuje najlepiej. Co do histori wyszukiwania, to jeszcze trochę a dzieciaki beda potrafily ja tak przed Toba ukryć, że o ile nie jestes fachowcem od metadanych, to nic nie znajdziesz. Dzieci to dzieci. Zadne rozmowy, zadne zabezpieczenia nie dadza nic, kiedy przyjdzie ten wiek:)

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany.