CategoriesDziecko · Lifestyle · Mama · Moim zdaniem

500 plus pozbawi Cię alimentów?

500 plus pozbawi Cię alimentów?

Czy program 500 plus wyręczy niepłacących rodziców? W Rzeszowskim sądzie sąd odrzucił wniosek o podwyższenie alimentów na dzieci.

Dlaczego? Jak możemy, przeczytać w gazecie prawnej Sąd nie przychylił się do wniosku kobiety ze względu na fakt, iż może ona starać się o świadczenie w ramach programu 500 plus.

Czy w takim razie, jeżeli kobieta otrzyma, już pieniądze z programu to oznacza, że nie będzie mogla domagać się alimentów do ojca swoich dzieci? Sprawa wydaje się dość niedorzeczna, jakim cudem świadczenie wychowawcze może zastąpić obowiązek alimentacyjny rodzica?

Czy to oznacza, że teraz rozpoczną się procesy ojców z wnioskami o obniżenie alimentów ze względu na fakt, iż matka pobiera świadczenie rodzinne? Wydawało mi się, że program ma wspierać rodzinny wielodzietne, a nie wyręczać wymigujących się od swojego obowiązku rodziców.

Czy jest to możliwe?

Nie widzę podstaw do nieuwzględniania świadczeń uzyskiwanych w ramach programu przy ustalaniu wymiaru obowiązku alimentacyjnego rodziców. Zgodnie z art. 4 ust. 1 ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci celem świadczenia wychowawczego jest „częściowe pokrycie wydatków związanych z wychowywaniem dziecka, w tym z opieką nad nim i zaspokojeniem jego potrzeb życiowych” – mówi w GP adwokat Krzysztof Świeczkowski.

Czy oznacza to, że cały obowiązek utrzymania dzieci w rozbitej rodzinie będzie spoczywał na jednym z rodziców oraz pomocy państwa? Niezrozumiałe dla mnie jest, dlaczego świadczenie rodzinne ma wpływać na kwotę alimentów rodziców — podobno miało być to DODATKOWE wsparcie dla rodziny, a nie furtka dla rodzica, który nie chce płacić na utrzymanie swojej pociechy. Tym bardziej, iż jak cały czas było, to podkreślane przez ustawodawców świadczenie nie wlicza się w dochód rodzica. Jeżeli jednak Sądy będą przychylać się do wniosków rodziców zobowiązanych do płacenia alimentów to, w jaki sposób program będzie wsparciem dla dziecka? No może jedynie dla rodzica, którego to alimenty nie zostaną zwiększone bądź wręcz obniżone.

Każdy kij ma, dwa końce jak obecnie widać program 500 plus jest na tyle niedoprecyzowany, że pozwala na taką, a nie inną interpretację przepisów, co za tym idzie? Niestety, jeżeli alimenty będą wprost proporcjonalnie obniżane z powodu pobierania przez rodzica świadczenia na dziecko to o jakiej poprawie sytuacji materialnej mówimy?

Przepisy k.r.o. mówią, że rodzice są zobowiązani do alimentacji dziecka w sytuacji, gdy jego majątek nie wystarcza na pokrycie kosztów jego utrzymania. Te 500+ stanowi natomiast quasi – majątek dziecka. Skoro tak, to należy tę kwotę uwzględnić przy ustalaniu kosztów utrzymania dziecka – jak czytamy w GP adwokat Filip Pełny.

Dla mnie sytuacja jest dość oburzająca i nie rozumiem takiego uzasadnienia wyroku Sądu to absurdalne, aby wsparcie Państwa chroniło alimenciarzy. W końcu nie taki był cel programu. Czy teraz kwestia alimentów na dziecko będzie zależeć od poglądów na temat świadczenia 500 plus Sędziego?

Program od początku budził wiele kontrowersji oraz pytani. Czy teraz będzie ich jeszcze więcej?

Osobiście uważam, że żadne wsparcie finansowe od Państwa nie powinno wpływać na obowiązek łożenia na swoje dziecko.

Jak będą wyglądać kolejne sprawy Sądowe? Nie wiadomo, czy inny Sędziowie również będą odmawiać podwyższenia, a nawet obniżać alimenty ze względu na program 500 plus.

Sąd rodzinny w pierwszej kolejności powinien mieć na uwadze dobro dziecka.

Moim zdaniem, żaden program wsparcia rodziny nie powinien wpływać na wysokość alimentów zasądzanych przez Sąd.

źrodło: gazetaprawna.pl

Print Friendly, PDF & Email

Magda

2 comments

  1. Skoro ma to byc dodatkowe wsparcie to ojciec płacący alimenty niech dostanie połowę. On też jest częścią rodziny, nie?

    1. Jeżeli w całości przeznczy tą kwotę na dzieci – których często, chociaż nie zawsze oczywiście- nawet nie chce mu się odwiedzać, to pewnie niech bierze połowę…

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany.